Herkese Merhaba,

2 Temmuz Güneş tutulması için geri sayım başladı. Bugün yaşanacak olan tam Güneş tutulması, 2019 yılının ikinci Güneş tutulması olacak ve ülkemizden gözlenmesi mümkün olmayacak. Avrupa Uzay Ajansı, tutulmayı canlı yayınlayacağını açıkladı. Bilim insanları bugün yaşanacak olan tam Güneş tutulmasını Ulusal Bilim Vakfı tarafından yönetilen And Dağları’ndaki bir gözlemevinden izleyecek. Türkiye saatiyle 16.24 de tutulma gerçekleşecek. 22.16 civarı da yeni ay başlayacak. Hepsi bir arada.


Tüm gün boyunca her yerde güneş tutulmasıyla ilgili haberlere rastlamışsınızdır.

Kadim bilgilerin uygulandığı toplumlarda, güneş ay tutulmaları gibi gezegen olaylarının yaşandığı zamanlarda insanlar daha çok içlerine dönerler ruhsal çalışmalarla ki bugün onlara; “meditasyon veya dua etmek” diyoruz, kendilerini dinginleştirmeye, sakinlemeye, rahatlamaya teslim olmaya yönelirlerdi.


Bizim de bugün için yapacağımız en uygun yöntem bu olacak. Gün boyu fırsat buldukça ve özel vakit ayırarak tekin ve bütünün en büyük hayrına güzel niyetler koymanızı, anda kalacak meditasyonlar ve nefes çalışmaları yapmanızı veya dua etmeniziöneririz. Güneş tutulmasının etkisi 6 ay kadar sürecek. Bu da 6 ay boyunca yapacaklarınızı hatırlamakta fayda var demektir.


“Güneş tutulmaları bize yapmamız iyi olacakken yapmadığımız ne varsa hatırlatır”, hani biraz “haydi yola gir ve kendin için en hayırlı olan yolda devam et” der gibidir. O nedenle olan güçlü değişiklikler bizi yorar isteriz ki hiçbir şey değişmesin. Her şey değişir, değişen dönüşür bu dönüşüm yeni ve güzel olayların, tecrübe edilecek yeni duyguların habercisi, davetçisidir.


Bu Güneş Tutulması’nın dikkat çektiği bir durum da “ herkes aynı hayatta” durumu. Aslında özde herkes aynı sadece dışa vurumlarımız farklı, temel ihtiyaçlarımız aynı hatta korkularımız bile aynı inanın. Bunu farketme zamanı, aksi durumlar acı tecrübeler yaratabilir hem özel hem toplumsal yaşayışımızda. Bu tutulma hayat içinde gördüğümüz hasarları, gözardı edildiğimiz, dışlandığımız yerleri, öz değer algımızın kırıldığı zamanları, bu zamanlarda oluşturduğumuz kimseye söyleyemediğimiz korkuları ortaya çıkarabilir. O korkular baskılanıp içerde küçücük bir çocuğu sindirmiş köşede oturur halde yaşatırken, dışarda oldukça özgüvenli görünen zırhla kendini korumaya çalışıyor olabilir. Tutulmalar gizlenen saklanan ne varsa ortaya çıkarır, kader dediğimiz bazı durumlar, dolaplar tek tek açılır. Bu nedenle dürüstlük ve netlik bu dönemde hayat kalitenizi arttırır. Her şeyi ve herkesi yönetmek, üstten bakmak, kibre batmak bu süreçte ruhsal olarak savrulmanın sebepleri olacaktır. Ne kadar korunaklı zırhlara bürünsek de, ne kadar kaçış sendromu içinde hissetsek de kendimizi hayatın bir gafil avlama zamanı vardır ki bu tutulmalarda en çok da bu olur işte.


Bu tutulmayla birlikte kendinize bir şans daha verin. Hayat hasarlarımızın, aldığımız darbelerin çok acıttığını biliyorum, bu yaraları iyileştirecek tek ilaçsa sevgi. Çok kilişe geldiyse söyleyelim bu klişe tam bir gerçeklik. Bu süreçte kişisel çalışmalarınız ruhsal çalışmalarınız hep kalbinizin açılmasına yönelik olsun.


Eskiler “kalbini karartması içini ferah tut” derlerdi ne de güzel hatırlatma, biz de diyoruz ki “kalbinizi aydınlıkta tutun”, kalbinizi bugün güneşe çevirin, incinmekten darbe almaktan endişe etmeyin, endişe ettiğiniz korktuğunuz ne varsa, beyniniz bu korkunun yarattığı strese dayanamadığı için tez zamanda yaşatır ve bitirmeye çalışır. Çok enteresan değil mi? Siz korkuyorsunuz beyniniz hemen eyleme geçip yaşatıyor. Hem de bunu sizi korumak için yapıyor.


Bizi hayatta zırhlarımız, ilişkilerimiz, sıkı sıkıya tutunduklarımız koruyamaz inanın. Bizi hayatta sadece sistemle, evrenle yaratılışla, ilahi olanla olan güçlü bağımız, açık, sevgiyle sarılmış bir kalp, yaratan üreten besleyen büyüten bir rahimde olduğumuz inanç ve teslimiyeti koruyabilir. O zaman bunun kadersel bir döngü ve korunacak bir şey olmadığını görürüz.


Bilgiler tamam , sıra uygulamada, kendinize uygun ruhunuza iyi gelen bir teknik mutlaka hayatınızda olsun, haydi biraz nefesinize odaklanın ve konuşun onunla, meditasyon yapın, dua edin, yoga yapın, tai chi yapın, hiç mi olmadı doğaya çıkın nefes alın verin. Ailenizi arayın uzun zamandır söylemediğiniz tüm sevgi sözcüklerini paylaşın ve farkedin sevgi büyür, hem de çok büyür.


Kehribar güneş tutulması mutlulukla kutlu Olsun!